Geležies trūkumas

Geležies trūkumas, galimi simptomai, priežastys ir rizikos veiksniai

Paulina Štreimikytė

10/31/20224 min read

Geležies svarba

Geležis būtina gyvybei, nes ji reikalinga hemoglobinui – raudonųjų kraujo kūnelių baltymui – gaminti. Hemoglobinas per kraują perneša deguonį į kiekvieną kūno ląstelę. Geležies kiekis maiste yra labai svarbus norint palaikyti pakankamą hemoglobino kiekį kraujyje. Geležis iš žarnyno absorbuojama į kraują, kai valgome maistą, kuriame gausu geležies.

Geležis yra svarbi daugeliui kūno funkcijų. Ji padeda jūsų kūnui gaminti energiją iš maisto, transportuoti deguonį visame kūne, palaikyti sveikus kaulus ir padėti jūsų imuninei sistemai kovoti su infekcijomis.

Geležis taip pat svarbi mielino apvalkalų susidarymui, kurie padeda nerviniams impulsams judėti nervais. Geležis taip pat naudojama stipriems kaulams ir dantims kurti. Geležies trūkumas paveikia apie 25% visų Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų ir beveik 30% visų moksleivių.

Geležies trūkumas

Geležies trūkumo anemija atsiranda, kai organizmas negamina pakankamai sveikų raudonųjų kraujo kūnelių. Dėl to sumažėja deguonies kiekis kraujyje. GSA dažniausiai pasitaiko mažiems vaikams, nėščioms moterims, moterims menopauzės laikotarpiu, žmonėms, sergantiems tam tikromis ligomis, ir tiems, kurie su maistu negauna pakankamai geležies.

Kokie yra geležies trūkumo anemijos simptomai?

Geležies stokos anemijos simptomai iš pradžių gali būti lengvi, o jūs galite jų net nepastebėti. Pasak hematologų draugijos, dauguma žmonių nesuvokia, kad turi lengvą anemiją, kol neatlieka įprastinio kraujo tyrimo.

Vidutinio sunkumo ar sunkios geležies trūkumo anemijos simptomai gali būti:

bendras nuovargis
silpnumas
blyški oda
dusulys
galvos svaigimas
keistas potraukis valgyti daiktus, neturinčius maistinės vertės
dilgčiojimo ar šliaužiojimo pojūtis kojose
liežuvio patinimas ar skausmas
šaltos rankos ir kojos
greitas ar nereguliarus širdies plakimas
trapūs nagai
galvos skausmai
nuovargis
dusulys
dirglumas
sunkumas susikaupti.

Geležies trūkumas. Kokios jo priežastys?


Amerikos Sveikatos Asociacijos duomenimis, geležies trūkumas yra dažniausia anemijos priežastis. Yra daug priežasčių, dėl kurių žmogui gali trūkti geležies. Jie apima:

Nepakankamas geležies suvartojimas
Ilgą laiką valgant per mažai geležies, organizme gali trūkti geležies. Maisto produktai, tokie kaip mėsa, kiaušiniai ir kai kurios žalios lapinės daržovės, turi daug geležies. Kadangi geležis yra būtina spartaus augimo ir vystymosi metu, nėščioms moterims ir mažiems vaikams gali prireikti dar daugiau geležies turinčio maisto.

Nėštumas arba kraujo netekimas dėl menstruacijų
Gausus kraujavimas iš menstruacijų yra dažna vaisingo amžiaus moterų geležies trūkumo anemijos priežastis. Taip pat ir nėštumas, nes jūsų organizmui šiuo metu reikia daugiau geležies, kad kūdikiui būtų pakankamai deguonies.

Vidinis kraujavimas
Tam tikros sveikatos būklės gali sukelti vidinį kraujavimą, kuris gali sukelti geležies stokos anemiją. Pavyzdžiai yra skrandžio opa, storosios žarnos ar žarnyno polipai arba gaubtinės žarnos vėžys. Reguliarus tam tikrų skausmą malšinančių vaistų, tokių kaip aspirinas, vartojimas taip pat gali sukelti kraujavimą iš skrandžio.

Nesugebėjimas pasisavinti geležies
Tam tikri sutrikimai ar operacijos, turinčios įtakos žarnynui, taip pat gali trukdyti jūsų organizmui įsisavinti geležį. Net jei su maistu gaunama pakankamai geležies, celiakija ar žarnyno operacijos, pvz., skrandžio pašalinimas, gali apriboti geležies kiekį, kurį organizmas gali pasisavinti.

Endometriozė
Jei sergate endometrioze, menstruacijų metu galite netekti daug kraujo. Galbūt net nežinote, kad sergate endometrioze, nes ji yra paslėpta pilvo ar dubens srityje už gimdos ribų.

Genetika
Kai kurios sąlygos, pavyzdžiui, celiakija, dėl kurių gali būti sunku įsisavinti pakankamai geležies, perduodamos šeimoms. Taip pat yra genetinių sąlygų ar mutacijų, kurios gali padidinti problemą. Viena iš jų yra TMRPSS6 mutacija.

Dėl šios mutacijos jūsų kūnas gamina per daug hepcidino. Hepcidinas yra hormonas, kuris gali blokuoti jūsų žarnyną nuo geležies pasisavinimo.

Kitos genetinės sąlygos gali prisidėti prie anemijos, sukeldamos nenormalų kraujavimą. Pavyzdžiui, von Willebrand liga ir hemofilija.

Geležies trūkumas ir jo rizikos veiksniai

Anemija yra dažna būklė ir gali pasireikšti bet kokio amžiaus ir bet kurios etninės grupės vyrams ir moterims. Kai kuriems žmonėms gali būti didesnė geležies trūkumo rizika nei kitiems, įskaitant:

vaisingo amžiaus moterų
nėščia moteris
žmonių, besilaikančių netinkamos mitybos
žmonių, kurie dažnai duoda kraujo
kūdikiai ir vaikai, ypač gimę neišnešioti arba patyrę augimo spurtą
vegetarų, kurie mėsos nekeičia kitu geležies turinčiu maistu
paaugliams, kuriems geležies poreikis yra didesnis spartaus augimo laikotarpiais
vyresni nei 65 metų suaugusieji
žmonių, kurie savo aplinkoje ar vandenyje susiduria su švinu
didelio našumo ir ištvermės sportininkai, pavyzdžiui, maratono bėgikai

Jei jums gresia geležies stokos anemija, pasitarkite su gydytoju, kad išsiaiškintumėte, ar kraujo tyrimai ar mitybos pokyčiai gali būti jums naudingi.

Kaip gauti geležies?

Geležies yra mėsoje, paukštienoje, žuvyje, pupelėse, riešutuose, sėklose, sveikuose grūduose ir daržovėse. Tačiau kai kurie žmonės su maistu negauna pakankamai geležies. Taip gali nutikti, kai valgome per mažai geležies turinčio maisto, nevalgome pakankamai vaisių ir daržovių.

Todėl labai gerai savo maisto racioną praturtinti tokiu supermaistu kaip mumijo. Mumijuje gausu geležies, mumijo yra 100% veganiškas, nes yra augalinės kilmės aukštai kalnuose iš augalų susidarantis pikis ar derva. Beto, mumijo gausu humino ir fulvo rūgščių, kurios labai reikalingos vyriškųjų ir moteriškųjų hormonų balansui, ir imunitetui stiprinti.

‘NordLab’ mumijus atkeliauja iš Indijos Himalajaus kalnų, yra įpakuotas specialiuose stikliniuose indeliuose, kurie apsaugo nuo saulės spindulių ir padeda produktą ilgiau išlaikyti šviežią ir neprarasti naudingų medžiagų.